Yumurtalı Muhallebi Tarifi ve Malzemeleri
06 Temmuz 2024

Yumurtalı Muhallebi Tarifi ve Malzemeleri

Yumurtalı Muhallebi Tarifi

Yumurtalı muhallebi tarifi, pek çok kişi tarafından merak edilen bir konudur. Genellikle pirinç muhallebisi gibi klasik muhallebilere alışık olan insanlar, yumurtalı muhallebi tarifini pek duymamış olabilirler. Bu yüzden, bu muhallebi türü çoğu evde yapılmamaktadır. Ancak, yumurtalı muhallebi, farklı ve zengin lezzetiyle birçok kişinin damak zevkine hitap eden mükemmel bir tatlıdır. İçerisinde kullanılan yumurta, muhallebinin tadına farklı bir boyut kazandırır ve hafif bir aroma katar. Yumurtalı muhallebi tarifinde diğer malzemelere oranla yumurta miktarı az kullanılsa da, muhallebinin içerisindeki yumurtanın varlığı fark edilir.

Bu tarif, bazı yörelerde "saray yumurtası" olarak da bilinir. Dolayısıyla, bazı yerlerde bu muhallebiye "saray muhallebisi" denildiğini duyabilirsiniz. Aslında her iki isim de aynı tarifi ifade eder. Yumurtalı muhallebi tarifini kolaylıkla uygulayabilirsiniz. Önemli olan, tarifi eksiksiz ve dikkatli bir şekilde uygulamaktır. Çünkü tarif uygulanırken herhangi bir malzemenin unutulması ya da eksik kullanılması durumunda, beklenen lezzeti elde edemeyebilirsiniz. Siz de bu tarifi dikkatlice okuyarak, aileniz için bu lezzetli tatlıyı hazırlayabilirsiniz.

Yumurtalı Muhallebi İçin Gerekli Malzemeler

  • Beş su bardağı süt
  • Bir çay bardağından biraz eksik un
  • Bir su bardağı toz şeker
  • 100 gram margarin
  • Bir paket vanilya
  • Bir su bardağı ceviz içi
  • Bir adet yumurta sarısı

Yumurtalı Muhallebi Tarifi

Yumurtalı muhallebi tarifinde kullanılan malzemeler, diğer muhallebi tariflerine göre daha çeşitlidir. Bu durum, yapacağınız muhallebinin farklı ve mükemmel lezzetler sunacağını daha en baştan gösterir. Gerekli malzemeleri eksiksiz olarak hazırladıktan sonra yapılış aşamasına geçebilirsiniz. Bu aşamaya geçmeden önce belirtmek isterim ki, ceviz yerine diğer kuru yemişleri de kullanabilirsiniz.

Yumurtalı Muhallebi Nasıl Yapılır?

Öncelikle yapılış aşamasına geçer geçmez elinizde bulunan ceviz içlerini iyice havan yardımı ile dövün. Eğer isterseniz ceviz içlerini robota çekerek de hazır hale getirebilirsiniz. Ancak, robot kullanacaksanız cevizleri aşırı ezmemeye dikkat edin. Daha sonra, elinizde bulunan beş su bardağı sütü bir tencereye ekleyerek kısık ateşte ısıtın. Bu şekilde diğer adımlara geçebilirsiniz.

Süt ısınırken, ayrı bir kap içerisinde yumurta sarısı ile şekeri iyice karıştırın. Bu iki malzemeyi bolca çırparak yaptığınız karışımı ısınmakta olan süte ekleyin. Şekerin tamamen erimesi için sütü sürekli karıştırın. Şekerin tam olarak eridiğinden emin olduktan sonra ocağı kapatın. Ocağı kapatmak için çok fazla beklememelisiniz; süt aşırı sıcak olmak zorunda değildir.

Bu adımda, başka bir kap içerisinde margarini ateşte eritin. Yağın tamamen eridiğinden emin olduktan sonra üzerine un ekleyerek unu kavurmaya başlayın. Daha sonra kavurduğunuz unun içerisine ısıttığınız ve şekerle karıştırdığınız sütü ekleyerek sürekli karıştırın. Bu malzemeler muhallebi kıvamına gelene kadar ocakta sürekli karıştırılmalıdır. Aksi takdirde, muhallebinin dibi tutabilir. Bu nedenle biraz dikkatli olmanız gerekecektir.

Artık yumurtalı muhallebi tarifinin sonlarına yaklaşıyoruz. Şimdi ocağı kapatarak hemen vanilyayı ekleyin ve bolca karıştırın. Karıştırma işlemini yaklaşık olarak 5 dakika boyunca yaparak muhallebinin tam olarak soğumasını sağlayın. Hazır olan muhallebiyi dibini ıslattığınız bir borcam içerisine dökün ve üzerine dövülmüş cevizi ekleyin. Muhallebinizi 1 saat boyunca buzdolabında bekletin.

Afiyet olsun.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Muzlu Rulo Muhallebi Tarifi ve Malzemeleri

Muzlu Rulo Muhallebi Tarifi ve Malzemeleri

Krem Şantili Muhallebi Tarifi ve Malzemeleri

Krem Şantili Muhallebi Tarifi ve Malzemeleri

6 Aylık Bebek Muhallebi Tarifi ve Malzemeleri

6 Aylık Bebek Muhallebi Tarifi ve Malzemeleri

Kıtır Kadayıflı Muhallebi Tarifi ve Malzemeleri

Kıtır Kadayıflı Muhallebi Tarifi ve Malzemeleri

Çilekli Muhallebi Tarifi ve Malzemeleri

Çilekli Muhallebi Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Kemalpaşalı Muhallebi Tarifi ve Malzemeleri

Kemalpaşalı Muhallebi Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Muhallebi Çeşitleri Tarifi ve Malzemeleri

Muhallebi Çeşitleri Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Yalancı Muhallebi Tarifi ve Malzemeleri

Yalancı Muhallebi Tarifi ve Malzemeleri